حق نشر عکس Borno State governor/Facebook

مقام‌ها نیجریه می‌گویند شبه‌نظامیان در شمال‌شرق این کشور دست کم ۳۰ مسافر را که در خودروهای خودشان خوابیده بودند سوزاندند. این حمله در تاریکی شب روی داد و کشته‌شدگان مسافرانی بودند که به علت بسته بودن جاده اصلی در توقف‌گاهی شبانه خوابیده بودند.

این حمله در شهر کوچکی به نام اونو در نزدیکی یک بزرگراه اصلی در ایالت بورنو روی داده است.

شبه‌نظامیان اسلامگرای بوکوحرام از سال ۲۰۰۹ تاکنون حملات بیرحمانه فراوانی در نیجریه انجام داده‌اند. هر چند مسئولیت این حمله اخیر را هنوز گروهی بر عهده نگرفته است.

در طول این ۱۰ سال و در پی حملات شبه‌نظامیان بوکوحرام ۳۵ هزار نفر کشته، دو میلیون نفر آواره و بی‌خانمان و صدها نفر ربوده و ناپدید شده‌اند.

دولت نیجریه بارها از شکست و نابودی این گروه‌های شبه‌نظامی سخن گفته اما حملاتی نظیر این همچنان در نیجریه روی می‌دهد.

اخبار مرتبط

مرگ ده‌ها نفر در حمله به یک مراسم سوگواری در نیجریه

حق نشر عکس AFP Image caption از شروع شورشگری بوکو حرام در نیجریه ده سال می گذرد

وبسایت خبری دیس دی در نیجریه گزارش کرده که باباگانا زولوم، فرماندار ایالت بورنو روز یکشنبه به هنگام بازدید از صحنه این کشتار و دیدن جنازه‌های سوخته شده قربانیان "آشکارا می‌لرزیده" است.

احمد عبدالرحمان بوندی، سخنگوی دولت به خبرگزاری فرانسه گفته شبه‌نظامیان پیش از آغاز کشتار و سوزاندن خودروها با وانت‌های بزرگی که پشت آنها سلاح‌های سنگین نصب شده بوده وارد شهر کوچک اونو شده‌اند.

در بیانیه دولت محلی هم آمده که شبه‌نظامیان در جریان این حمله دست کم ۳۰ نفر را کشته، ۱۸ خودرو را آتش و تعدادی زن و بچه را ربوده‌اند.

تعداد دقیق جان باختگان و زنان و کودکان ربوده شده هنوز مشخص نشده است.

ساکنان شهر اونو می‌گویند مقصد این مسافران شهر مایدوگوری بوده که مرکز ایالت بورنو است اما از آنجا که ارتش راه منتهی به مایدوگوری را در شب بسته بوده، آنها ناچار شده‌اند در این شهر کوچک (اونو) که در ۲۵ کیلومتری مایدوگوری است شبانه توقف کنند.

ارتش نیجریه هنوز در این باره واکنشی نشان نداده است.

مایدوگوری زمانی پایگاه اصلی بوکو حرام بود اما نیروهای دولتی موفق شدند آنها را از این شهر بیرون برانند.

هنوز معلوم نیست که این حمله توسط شبه‌نظامیان بوکوحرام صورت گرفته یا یکی از شاخه‌های جدا شده از این گروه که خود را بخشی از داعش می‌خواند مسئول این کشتار بوده است.

درباره بوکوحرام؛ مرگبارترین گروه تروریستی

بوکو حرام مروج روایتی از اسلام است که مسلمانان را از مشارکت در هرگونه فعالیت سیاسی یا اجتماعی الهام گرفته از غرب منع می‌کند.

این گروه برای ساقط کردن دولت و ایجاد حکومتی اسلامی می‌جنگد؛ گروهی که نه فقط در نیجریه بلکه در کشورهای همسایه آن، چاد، نیجر و کامرون، فعال است.

بوکو حرام در سال ۲۰۱۴ به خاطر ربودن تقریبا ۳۰۰ دانش آموز دختر از مدرسه‌ای در شهر چیبوک در ایالت بورنو، پایگاه اصلی‌اش، جلب توجه زیادی کرد.

موسسه اقتصاد و صلح در سال ۲۰۱۵ بوکو حرام را مرگبارترین گروه تروریستی جهان رده‌بندی کرد.

منطقه تحت کنترل این گروه در سال‌های اخیر کوچکتر شده و به جناح‌های رقیب منشعب شده است.

با این حال پیکارجویان اسلام‌گرا همچنان در منطقه فعال هستند و تلاش های ارتش برای پایان دادن به شورش‌گری را ناکام گذاشته‌اند.

اخبار مرتبط

  • دختران چیبوک؛ 'فقط ۱۵ گروگان بوکو حرام زنده هستند'
  • 'بیش از ۴۰ کشته' در یک عملیات علیه بوکو حرام در نیجریه
  • دختران آزاد شده توسط بوکو حرام به خانواده‌هایشان ملحق شدند
  • بوکو حرام ۲۱ دختر دانش‌آموز تحت اسارت خود را آزاد کرد
  • نیجریه؛ حمله انتحاری پیکارجویان به مردم در جشن عید فطر
  • 'طرح بوکوحرام با فرار دختران یک مدرسه ناکام ماند'
  • دختران چیبوک؛ شماری از ربوده‌شدگان به خانواده‌های خود پیوستند